Menu
Domov důchodců Proseč u Pošné
DOMOV DŮCHODCŮ Proseč u Pošné
"Domov není, kde bydlíš,  ale místo, kde ti rozumějí."

Rok 2018

Leden

 • Turnaj ve společenských hrách
 • Novoroční tvoření

Únor

 • Karnevalové vyrábění pro děti
 • Pečení
 • Masopust

Březen

 • Velikonoční tvoření
 • Pečení mazanců
 • Budislavská perla

Duben

 • Jarní probuzení
 • Dílny
 • Vycházky'
 • Mše
 • opékání špekáčků

Květen

 • Májová zábava
 • Pouť sv. Zdislavy
 • Den otevřených dveří

Červen

 • Domovní pouť
 • Pacovské hry seniorů
 • Kulturně společenský den v Pelhřimově

Červenec

 • Výlet 
 • Budihry
 • Posezení na terase

Srpen

 • Duo Ruggieri
 • Pouť v Obořišti
 • Prodej oblečení v DD

Září

 • Prosečkiáda
 • Den zemědělce - Kámen
 • Telčský desetiboj
 • Hašlerovy písničky

Říjen

 • Den otevřených dveří
 • Cukrárna
 • Hasičská přednáška

Listopad

 • Návštěva rybárny v Pacově
 • Tvoření adventní výzdoby
 • Ples v Pacově

Prosinec

 • Výstava barevné Vánoce v Jihlavě
 • Mikuláš v domově,Slavnostní štědrovečerní večeře
 • Oslava konce roku
Prosečkiáda 2018 1

Prosečkiáda 2018

Datum: 19. 9. 2018

Jako každý rok na podzim se v našem DD Proseč u Pošné konala 7. září „Prosečkiáda“. Letos přijaly pozvání i spřátelené domovy z Polska a Slovenska, proto bylo třeba upravit disciplíny a pro tentokrát vyřadit vědomostní soutěže. Přijeli zástupci z celkem 11 domovů a soutěžili jak klienti, tak jejich doprovod.
Předpověď počasí byla příznivá, proto pracovníci údržby připravili posezení pro všechny účastníky venku v krásném prostředí parku před hlavní budovou a jednotlivá sportovní stanoviště byla rozmístěna kolem hlavní cesty.
Po příjezdu a registraci se všichni soutěžící mohli posilnit v hlavní jídelně DD kávou, nebo čajem a k tomu jim naše kuchařky upekly výborné řezy a připravily talíře plné ovoce. V 10 hodin bylo zahájení sportovního dopoledne. Pan ředitel Hormandl přišel všechny pozdravit a přivítat a popřál hodně „sportovních úspěchů“. Potom společně s aktivizační pracovnicí vysvětlili, jak celá akce bude probíhat.
Na každém stanovišti bylo několik dobrovolníků, kteří ochotně soutěžícím vysvětlili připravenou disciplínu. Tentokrát nám přijeli pomáhat studenti z Gymnázia v Pacově. Pomoc neodmítli ani bývalí zaměstnanci našeho domova a přátelé pracovníků, proto vše probíhalo hladce. O výsledky, aby byly správně a rychle zpracovány, se postaraly naše pracovnice z ekonomického úseku.
Po ukončení sportovního klání se všichni těšili na dobrý oběd. Protože bylo hodně účastníků a hlavní jídelna není tak velká, jedlo se ve dvou skupinách. Naši pracovnici – sestřičky a ošetřovatelky i ošetřovatelé se postarali o hosty čekající na oběd a provedli zájemce naší novou přístavbou, kde je oddělení DZR a kde se nachází tzv. nekonečná chodba plná vzpomínek. Než se všichni najedli, připravila se v parku oblíbená hudební skupina „Rondo Music“, která se postarala o zábavu při čekání na výsledky.
Ve 14 hodin bylo slavnostní vyhlášení vítězů a rozdávání diplomů, medailí a cen. Pan ředitel poděkoval všem soutěžícím za hezké výsledky a sportovní chování, i nám všem ostatním za dobrou organizaci celé akce. Volnou zábavu pak zahájil tancem s jednou z dobrovolnic a nezůstali na „parketu“ dlouho sami. Zábava pokračovala i po odjezdu některých domovů, protože se připojili naši nesoutěžící obyvatelé domova. Ty ochotně doprovodily sestřičky a ošetřovatelky a příjemné posezení s občerstvením při hudbě bylo ukončeno v 17 hodin.
Děkujeme všem soutěžícím za účast a všem dobrovolníkům a pracovníkům DD za výbornou organizaci celé akce. Doufáme, že se všem u nás líbilo a že se příští rok opět sejdeme.
Sociálně aktivizační úsek

Pouť v Obořišti

Pouť v Obořišti

Datum: 27. 8. 2018

Opět jsme po roce zavítali na pozvání přátel z Domova důchodců Proseč – Obořiště na jejich zámeckou pouť svatého Rocha. Počasí jako vždy přálo a k tanci i poslechu hráli Božejáci. V místních prodejních stáncích jsme nakoupili „něco z pouti domů“ a podívali se na pěkná vystoupení klientů jejich domova, pelhřimovských mažoretek a humorně pojaté vystoupení spartakiádních cvičenek a jednoho cvičence – personálu Domova. Akce se povedla, líbilo se nám to.

Prodej textilu v Domově

Prodej textilu v Domově

Datum: 27. 8. 2018

Protože pro většinu našich klientů není jednoduché obstarat si nové oblečení, jezdí do našeho Domova většinou jednou ročně prodejkyně s textilním zbožím. Letos zde byla opět v půlce srpna a klienti si mohli buď sami, nebo s pomocí personálu vybrat, co potřebují nebo co se jim líbí.

Večerní posezení pod hvězdami

Večerní posezení pod hvězdami

Datum: 27. 8. 2018

Dne 14.8.2018 na přání klientů pracovnice Domova pro osoby se zdravotním postižením připravily akci, která zde ještě nebyla. Většinou každý klient po večeři vleze do postele, nebo se dívá na TV, ale protože bylo období padajících hvězd – perseid, vznikl tento nápad, který se všem zalíbil a kdo se jej mohl zúčastnit, nelitoval. Pro velký úspěch je v plánu akci opakovat během teplých večerů častěji.

Srpnové dílny

Srpnové dílny

Datum: 27. 8. 2018

Byla doba žní a tak si obilí o zpracování přímo říkalo. V šikovných rukách vznikla tato dekorace. A pak přišla doba dozrávání švestek, proto jsme na dílně upekli pro pracovníky a ostatní klienty DOZP švestkový koláč. Zaprášilo se po něm tak rychle, že jsme po upečení stihli vyfotit jen ten poslední kousek.

Červencové dílny

Červencové dílny

Datum: 31. 7. 2018

Keramiku, kterou jsme si začátkem léta vytvořili, jsme nyní vybarvovali. Dámy na dílně opět šily a plnily polštářky, občas v rámci reminiscence žehlily dečky a malé ubrusy, nebo pekly tvarohovo-angreštový koláč.

Duo Ruggieri

Duo Ruggieri

Datum: 30. 7. 2018

Pěvecké a baletní vystoupení manželské dvojice Duo Ruggieri, která k nám zavítala již potřetí, se nám opravdu líbilo.

Výlet do Kamenice nad Lipou

Výlet do Kamenice nad Lipou

Datum: 27. 7. 2018

V červenci jsme využili příjemného počasí, kdy nebylo horko, a navštívili bezbariérovou část muzea hraček v zámku Kamenice nad Lipou. Po zajímavé prohlídce jsme se prošli po centru města, zašli do cukrárny a na kávu a pivko šli do restaurace místního pivovaru.

Pečení bublaniny

Pečení bublaniny

Datum: 30. 6. 2018

Občas v létě využíváme k pečení na dílně plody našich zahrádek. V červnu jsme si upekli bublaninu a rozdali ji i po Domově.

Návštěva Láskominy

Návštěva Láskominy

Datum: 29. 6. 2018

Společně s našimi dětskými kamarády z Černovic jsme plánovali návštěvu nějaké cukrárny již dříve, vyšlo to ale až v červnu. Během odpoledne jsme si užili sladkostí i pěkných společných chvil. Děti nám vyrobily hezké náramky z drátků a korálků, jedna naše klientka jim zase připravila drobné obrázky z látky. Bylo nám příjemně, zase někdy po prázdninách rádi něco naplánujeme.

Pétanque v Třebíči

Pétanque v Třebíči

Datum: 28. 6. 2018

Letos přišla pozvánka na turnaj v Pétanque v Domově pro seniory v Třebíči. Neváhali jsme a přihlásili se. Protože počasí bylo vrtkavé, organizátoři přesunuli hru do vnitřních prostor a koule nahradili placičkami. Jinak pravidla zůstala stejná. I když jsme se do semifinále nedostali, poslední jsme nebyli a to nás potěšilo. Příště to třeba bude lepší.

Hry seniorů v Pacově

Hry seniorů v Pacově

Datum: 27. 6. 2018

V červnu jsme se zúčastnili pacovských her seniorů v DS-DD Pacov. Pro nepřízeň počasí se tentokrát konaly uvnitř, to ale soutěživému duchu seniorů nevadilo.

„Víkend otevřených zahrad“ v našem Domově

„Víkend otevřených zahrad“ v našem Domově

Datum: 21. 6. 2018

V sobotu 9. 6. 2018 se již třetím rokem otevřela veřejnosti zahrada u nového pavilonu - Domova se zvláštním režimem. Letos měli návštěvníci možnost prohlédnout si i interiér obou budov včetně nově vybavené terasy u Domova pro osoby se zdravotním postižením. Celým odpolednem provázela kapela Rondo Music. Zahradu přišli navštívit nejen lidé z okolí, ale i turisté objíždějící tento víkend otevřené zahrady po celé naší vlasti. Děti nejvíce zaujalo malování kamínků. A naši obyvatelé? Těm vykouzlila spokojený úsměv na tváři nejen hudba a posezení s přáteli, ale hlavně děti, které si sem přišly zasoutěžit.
Děkujeme všem návštěvníkům za příjemně strávené odpoledne.

Pétanque

Pétanque

Datum: 19. 6. 2018

Původem francouzská koulová hra má své příznivce i v Čechách. Říká se, že je to hra seniorů, ale mohou ji hrát i děti nebo tělesně postižení. Před rokem jsme ji začali hrát i v našem domově a letos ji opět rádi se začátkem hezkého počasí vytáhli

Návštěva u Hasičů

Návštěva u Hasičů

Datum: 31. 5. 2018

Letos v květnu jsme se konečně jeli podívat k Hasičům do Pacova. Podnětem bylo vyhlášení Dne otevřených dveří HZS Kraje Vysočina. Akce zajímala především pány a věk či zdravotní stav pro ně nebyl překážkou. Hasiči nám předvedli techniku a pomůcky, které v případě potřeby používají a stále vozí v autě. Mohli jsme nahlédnout i do vybavení sanity RZS, nechat si změřit tlak, a ještě nám hasiči ukázali nové výjezdové auto Sboru dobrovolných hasičů. Byli jsme moc spokojení, věnovali se nám opravdu velmi pozorně. Děkujeme.

Májová zábava

Májová zábava

Datum: 30. 5. 2018

Tato naše akce se tradičně konala v zapůjčených prostorách v Pošné, abychom mohli pozvat i hosty z jiných domovů. O rozmilé zpestření se opět postaraly malé Leontýnky z Pacova. K tanci i poslechu nám pěkně hrála skupina Rondo Music, která umí náladu přítomných pěkně pozvednout. Třeba i tím, že najednou sešli z pódia mezi přítomné a zpívali s nimi u stolu písničky, jaké si kdo přál. Když pak v závěru zahráli „Mašinku“, had tanečníků se stále zvětšoval. Nálada byla výborná, děkujeme.

Pouť svaté Zdislavy

Pouť svaté Zdislavy

Datum: 28. 5. 2018

Naše domovní pouť je spíše komorního rázu, v posledních letech většinou zveme jen rodiny a blízké našich klientů, protože kapacitní možnosti, a ne vždy pěkné počasí nás stále limitují. Tradičně odsloužil mši svatou pan farář Šmejkal z Pacova a venku, byť bylo hodně teplo, měla venkovní mše kouzelnou atmosféru.
Na hudební poslech jsme si letos pozvali dvě malá tělesa. V nové přístavbě hráli spíše dechovku páni Šaškové. Pod pergolou na nádvoří zámku zase v písničkářském duchu na kytaru hrál pan Martin Hruška, který zároveň splnil známou varietní větu „… a možná přijde i kouzelník …“ a s pomocí krásných asistentek z přítomných dam kouzlil a kouzlil.

Čarodějnice

Čarodějnice

Datum: 30. 4. 2018

V letošním posledním dubnovém dnu bylo pěkné počasí. Klienti si užívali příjemné odpoledne pod pergolou na nádvoří, kde se v krbu na ně těšily opékané špekáčky. Klienti se těšili nejen na ně, ale netrpělivě očekávali, jestli i letos přiletí. Už to nevypadalo, protože po špekáčku vypili i kávu a čarodějnice nikde. Nakonec se přeci jen zastavila při svém letu na velký oheň a vybírala si, koho sebou odveze. Nikdo dobrovolně nechtěl, dokonce jí klienti sebrali i koště, ale ona se ne a ne vzdát, sebrala kotelníkům smeták a snažila se nastartovat i psa. Když i tento pokus selhal, rozplynula se jako dým nad ohněm a zůstala tu po ní jen atrapa a to koště. Třeba si ho příští rok vyzvedne.

Jarní zahradničení

Jarní zahradničení

Datum: 27. 4. 2018

Jakmile počasí dovolilo, přesazovali jsme s klienty muškáty, aby během léta hezky zdobily parapety domova. Na zahradě na „políčku“ jiní klienti zaseli například hrách a jiné seté plodiny. O zahradničení, byť v omezené míře, má velká část klientů stále zájem.

Vynášení Morany

Vynášení Morany

Datum: 31. 3. 2018

K této akci jsme pozvali naše kamarády z černovické speciální školy, aby nám pomohli Moranu vynést a tím uzavřít zimní období. Přitom jsme si připomněli zvyky vztahující se k tomuto období a s říkadly a Moranou obešli celý domov. Naši klienti dětem upekli mazance na malé pohoštění při společném posezení a došlo i na vyrábění jarních dekorací a pletení pomlázky. Odpoledne s dětmi nám příjemně a rychle uteklo.

Velikonoční posezení s klienty

Velikonoční posezení s klienty

Datum: 30. 3. 2018

Již tradiční posezení s klienty před velikonočními svátky se letos konalo na velké jídelně. Kromě kávy s mazancem či jidáši se tradičně pletly pomlázky a ukazovaly různé techniky zdobení kraslic.

Jarní probuzení 1

Jarní probuzení

Datum: 29. 3. 2018

Tak se jmenoval kulturní pořad s heligonkou a zpěvem, doprovázený povídáním o jaru, Velikonocích a velikonočních zvycích.

Březnové dílny

Březnové dílny

Datum: 28. 3. 2018

Během celého března jsme průběžně s klienty tvořili velikonoční výzdobu do prostor Domova a ve skupinkách pekli mazance, ať už klienti v Domově se zvláštním režimem, nebo pro děti z Černovic na společné setkání a těsně před Velikonoci na velikonoční posezení. Při tom se vzpomínalo, jak a co se peklo v rodinách klientů, když byli malí.

Delegace ze Slovinska a Francie

Delegace ze Slovinska a Francie

Datum: 23. 3. 2018

Dne 21.2.2018 v 10 hodin přijela k nám delegace z Francie a Slovinska v počtu 7 členů.
Delegace navštívila obě naše cílové sociální skupiny DZR a DOZP a prošla si celý areál domova.
Členové delegace se zajímali o naše cílové skupiny, a hlavně o jednu cílovou skupinu, a to o skupinu s Huntingtonovou chorobou.Po podání občerstvení jsme jim předali informace na jejich dotazy a kolem 14. hodiny nás spokojeně opustili.

Karneval

Karneval

Datum: 27. 2. 2018

Letos naše klientky do tomboly pro dětský karneval v Útěchovicích pod Stražištěm ušily kromě dalších „plyšáků“ i dva Mimoně, oblíbené postavičky z filmů.

Masopust

Masopust

Datum: 22. 2. 2018

V období masopustu se letos republikou šířila chřipková epidemie, proto byly návštěvy zvenčí do Domova z preventivních důvodů zakázány. Masopustní masky ze vsi tedy „řádily“ jen v zahradě kolem Domova. I tak naše klienty dobře pobavily. Masopustní merendu v domově nám však chřipky nezkazily. Ve velké míře se zapojil „maskovaný“ personál přímé péče a sociálně aktivizačního oddělení. Přidali se na chvíli i někteří „maskovaní“ klienti a masky obešly celý domov, ležící klienty pobavily na pokojích, ostatní byli pozváni na muziku do velké jídelny. Pro dobrou náladu nám hrál p. Hruška, který přizval ke společnému hraní i naši aktivizační pracovnici. Pěkné to vše bylo.

Tři Králové 1

Tři Králové

Datum: 26. 1. 2018

V lednu k nám do domova zavítali Tři králové z pacovské charity.

Srdce na dlani

Srdce na dlani

Datum: 24. 1. 2018

První letošní kulturou, na kterou jsme s klienty vyjeli, byla akce pořádaná Krajem Vysočina s názvem „Tříkrálové Srdce na dlani“. Klienti několika domovů si připravili malý program (recitace, písně), Velmi příjemné bylo setkání s básníkem, moderátorem a textařem panem Františkem Novotným, který všem přítomným vyprávěl, jak vznikaly texty k písním, některé nám pustil a přidal i milá moudra o životě. Odměnou mu bylo v průběhu pořadu zhotovené květinové srdce od jednoho velmi šikovného účastníka – klienta Domova Kopretina. Po skončení pořadu jsme ještě zašli na kávičku a něco dobrého k ní.

Tvoření ze dřeva

Tvoření ze dřeva

Datum: 16. 1. 2018

Vypalování sněhových vloček do dřevěných koleček vystřídalo jarní téma květin a to i přesto, že venku občas poletovaly vločky opravdové. Ale v naší dílničce to již rozkvétalo kopretinami, jiřinkami či slunečnicemi.

Zpívání s klienty 1

Zpívání s klienty

Datum: 12. 1. 2018

Jednou z oblíbených činností klientů s aktivizační pracovnicí je společné zpívání oblíbených písniček. Každý zpívá podle svých možností, ale hlavně s chutí. Nebo jen poslouchá. Bývá to velmi příjemné odpoledne, kdy se písničky rozléhají celým zámkem.

Aktuality

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3

Aktuální počasí

dnes, středa 21. 2. 2024
oblačno 8 °C 3 °C
čtvrtek 22. 2. polojasno 9/1 °C
pátek 23. 2. slabý déšť 8/3 °C
sobota 24. 2. oblačno 9/3 °C

QR kod

nahoru